Produkter
Connector Stomsystem har fokus på snabba, säkra leveranser av produkter till det primära stomsystemet till erat bygge. Vi levererar allt från enstaka samverkansbalk, CSB till hela system inklusive pelare, balkar och betongbjälklag. Vi vågar påstå att vi har Sveriges kortaste leveranstider på samverkansbalk.
Vår verksamhet fokuserar på primärkonstruktioner med egna huvudkomponenter. Lämpliga objekt är byggnader med fler än ett våningsplan.
- Bostäder
- Handel
- Industrier
- P-däck
Produkterna är flexibla och kan anpassas till kundens önskemål.
Stomsystem
Connectors stomsystem kan enkelt anpassas till önskat stomval.
Hybridkonstruktion
Tekniken innebär att platsgjutna samverkanskonstruktioner även samverkar med prefab betong.
Samverkanskonstruktion
Platsgjuten betong samverkar med stålbalk.
Några Fördelar
Låg konstruktionshöjd
Connector samverkansbalk har låg konstruktionshöjd, max 120mm. Den kan bli så låg som 30mm! Connector ger möjligheten att förlägga installationer inom bjälklagets konstruktionshöjd fullt inspekterbara eller i bjälklaget utan kollision med ingjutna balkliv.
Klarar brand- och ljudkrav
Connector konstruktionen klarar av de flesta brandkrav utan brandisolering. Ljudberäkningar av stålstommar visar att Connector stomsystem möjliggör högt ställda ljudkrav.
Hög böjstyvhet
CSB-balken har jämförelsevis högt tröghetsmoment, vilket är gynnsamt med hänsyn till deformationer och egensvängningar.